Himara

qyteti i bukur afër jush

Nëse ëndrrat tuaja përfshijnë dete blu dhe plazhe të qeta, atëherë rajoni i Himarës është një destinacion që duhet vizituar patjetër. E vendosur në pjesën jugperëndimore të vendit, shtrihet nga skaji jugor i Parkut Kombëtar të Llogarasë deri në malet e Qeparos në juglindje.

Si kryeqyteti i kohërave të lashta, qyteti i vjetër i Himarës krenohet me monumente të shumta të rëndësishme që nuk duhet t’i humbisni. Me mbi 100 kisha, manastire, kështjella dhe fortesa, të tilla si kapelat mesjetare të Shën Marisë së Kasopitrës, kisha e mrekullueshme e të gjithë Shenjtorëve të vonë dhe kështjellën arkitekturore ushtarake të Porto Palermos, shqisat tuaja do të kënaqen plotësisht.

Përveç Qytetit të Vjetër të Himarës, ka edhe fshatra të tjerë piktoreskë të arritshëm lehtësisht, secili me një kishë magjepsëse në zemër. Këto kisha strehojnë piktura të mrekullueshme të altarit, vepra arti barok dhe tavane të zbukuruara me piktura të artistëve vendas.

Ndërsa shëtisni nëpër shtigjet e ngushta prej guri të këtyre fshatrave mesdhetare dhe eksploroni çdo centimetër të këtij brezi të shenjtë toke, do të zhyteni në përvoja të reja kulturore që janë të largëta, të paprekura dhe vërtet unike. Vizitoni Himarën dhe përqafoni mikpritjen shqiptare që shkon përtej plazheve me rërë dhe motit me diell, duke ofruar një udhëtim të paharrueshëm.

shikoni plazhet befasuese

Dhërmiu

Plazhi i Dhërmiut është shfaqur si një destinacion i dashur për udhëtarët gjatë verës jo vetëm në Rivierën Shqiptare, por edhe në mbarë Evropën. Bukuria e tij dhe ambienti i gjallë i festave përzihen pa probleme me një atmosferë pushimesh miqësore për familjen, duke e bërë atë një zgjedhje ideale për të gjithë llojet e vizitorëve.

Jalë

Plazhi është pika më e fortë e këtij fshati të vogël bregdetar. Uji i detit është ndër më të pastërt dhe mahnitës në të gjithë Rivierën. Plazhi është zona kryesore ku gjenden disa bare, restorante, madje edhe clube. Uji blu, gjiri në formë gjysmë hëne, ullishtat përreth dhe perëndimet e bukura të diellit janë tiparet kryesore të plazhit të Jalit.

Gjipe

Plazhi i Gjipesë, plazhi më i aksesueshëm i rajonit, është krijuar në një mënyrë shumë të veçantë. Bregu i tij është i formuar nga një përrua dhe në anën e banjës së plazhit ka një kanion të mrekullueshëm. Me formacione të larta shkëmbore deri në 70 m. Ka një pamje mjaft piktoreske dhe mungesa pothuajse totale e aktivitetit njerëzor është padyshim e mirëpritur këtu!

Jet ski dhe udhëtime me varkë

Përjetoni emocionet e Jet Skiing dhe eksploroni bukurinë mahnitëse të ujërave bregdetare të Himarës me udhëtime emocionuese me varkë. Këto aktivitete emocionuese ofrojnë përzierjen e përsosur të aventurës dhe relaksimit, duke ju lejuar të shfrytëzoni sa më shumë kohën tuaj në këtë rajon që të lë pa frymë.

Për të apasionuarit pas adrenalinës, skijimi me avion është një aktivitet që duhet ta provoni. Pavarësisht nëse jeni fillestar apo profesionist me përvojë, ujërat e hapura të detit Jon, që shtrihen në një 13 milje mbresëlënëse, ofrojnë këndin më të mirë të lojërave. Përgjatë plazheve të njohura të Himarës, do të gjeni jet ski me qira që ofrojnë turne me guida dhe qira individuale. Hipni në një jet ski dhe ndjeni shpejtësinë, erën në flokët tuaj dhe një ndjenjë lirie si asgjë tjetër.

Nëse preferoni një eksplorim më të lirë, udhëtimet me varkë janë opsioni i përsosur. Nisni një udhëtim nga deti dhe dëshmoni bukurinë magjepsëse të Himarës nga një këndvështrim unik. Këto udhëtime me varka ju lejojnë të vizitoni gjire të pacënuara që janë të paarritshme nga toka, duke ju zhytur në shkëlqimin e paprekur natyror. Merrni pushime për snorkeling, not dhe zbulimin e vendeve magjepsëse nënujore të detit Jon.